Bonjour,

Sytuacja we Francji związana z wirusem Covid19 na chwilę obecną jest napięta. Na dzień 25 marca 2020 odnotowano ponad 25 000 zarażeń i ponad 1 300 osób zmarło. Najbardziej dotknięte są regiony północno – wschodniej Francji.

Od prawie dwóch tygodni w wielu firmach w miarę możliwości wprowadzono pracę zdalną, w innych pracownicy są na tymczsowym bezrobociu a w nielicznych kontynuują pracę jak dawniej wprowadzając środki szczególnej ostrożności.

Od dwóch tygodni z domu możemy wychodzić tylko w określonych przypadkach takich jak: zakupy spożywcze, wizyta u lekarza, godzinne wyjście pobiegać lub na spacer, ale nie dalej niż kilometr od domu, wyjście do pracy jeśli nie ma możliwości pracy zdalnej dotyczące przede wszystkim osób pracujących w piekarniach, sklepach spożywczych, aptekach oraz innych zawodach bez których podstawowe potrzeby Francuzów nie mogłyby zostać zapewnione. Razem z personelem medycznym podejmują codziennie ryzyko, żebyśmy mieli dostęp do podstawowych serwisów w tym trudnym czasie.

Wychodząc z domu trzeba mieć przy sobie specjalny dokument z zaznaczonym motywem wyjścia a jeśli go nie masz w razie kontroli zapłacisz mandat w  wysokości 135 euro.

Parki, centra handlowe, place zabaw są pozamykane do odwołania.

Czas tej domowej kwarantanny ma zostać przedłużony o 4 tygodnie.

Ja z moim mężem od prawie dwóch tygodniu siedzimy w domu. Mamy mozliwość pracy zdalnej, jednak w firmie, w której pracuję wprowadzono częściowe bezrobocie i pracuję tylko 2 dni w tygodniu.

Mimo tego smutnego czasu staram się korzystać z chwil spędzonych w domu, w którym mieszkamy od roku, piję kawę na tarasie, trochę sprzątam i od czasu do czasu oglądam pierwszy sezon Friends,  których nigdy wcześniej nie oglądałam – wiem trudno w to uwierzyć.. 

Mam nadzieję, że u Was wszystko ok?

Pozdrawiam Was serdecznie.

Polka w Lyonie.