Francuskie historie #1 – Coco Chanel cz.1

Rozpoczynam nowy cykl na moim blogu o nazwie ‚Francuskie historie’, w których będę opowiadać o znanych i lubianych osobowościach, które sporą część swojego życia spędziły we Francji, ale zaznaczam – nie tylko Francuzach.

Sama lubię od czasu do czasu czytać biografie różnych osób, żeby dokładniej zrozumieć jak wyglądało ich życie przed i po tym jak stały się gwiazdami.

To, co często widzimy na ekranach to tylko wybrane obrazy, która mają za zadanie podobać się jak nawiększej liczbie odbiorców. Prawdziwe życie znanych osób często dalekie jest od ideału.

I właśnie te prawdziwe historie, z życia codziennego pozwalaja nam je lepiej poznać i zrozumieć.

Zabieram Was do Paryża przełomu XIX/XX wieku. Zaczynam od kobiety znanej na całym świecie. Ikony, która cały czas jest inspiracją dla wielu kobiet.

Jest nią Coco Chanel.

Źródło. Książka Femmes Incroyables, Chiara Pasqualetti

Dzieciństwo

Gabrielle Chasnel, która w wieku 24 lat przybrała pseudonim Coco Chanel, urodziła się 19/08/1883 w miejscowości Saumur położonej w środkowo-zachodniej Francji.

Pochodziła z biednej, wielodzietnej rodziny. Mama Coco zmarła wykończona pięcioma porodami oraz wymagajacą pracą w mrozie na paryskich straganach. Dziewczynka miała wtedy 12 lat. Jej ojciec zostawił rodzinę niedługo po śmierci matki wysyłając Gabrielle wraz z jej dwiemia siostrami Julie i Antoinette do sierocińca, gdzie spędziły 6 lat. Jej dwaj bracia Alphonse i Lucien trafili natomiast do domów bogatszych rodzin, gdzie pracowali jako chłopcy do wykonywania drobnych prac.

Résultat de recherche d'images pour "coco chanel enfant"
Mała Gabrielle. Źródło Internet

Niestety to nie koniec tragicznych wydarzeń w życiu Chanel. Jej siostra Julie popełnia samobójstwo w wieku 20 lat pozostawiając swojego syna André pod opieką Gabrielle.

Portrait de Coco Chanel dans sa jeunesse. De profil, elle regarde vers la droite et ses cheveux bruns sont retenus dans un chignon élaboré.
Młodziutka przyszła Coco Chanel Źródło Internet

Chanel właśnie w sierocińcu nauczyła się szyć i to właśnie to miejsce bardzo wpłynęło na styl ubrań, które w późniejszych czasach projektowała – bardzo prostych, skromych , o geometrycznych wzorach. Jeśli chodzi o kolory przewodnie, to w jej projektach królowały czerń, biel i beż. To właśnie te kolory nosiły siostry zakonne w sierocińcu w Correze, w którym spędziła kilka lat a sama Coco zwykle ubierała się w ciemne ubrania z białym kołnierzykiem.


Otwarcie butiku z kapeluszami Chanel w Paryżu 1910 roku.

W 1910 roku Gabrielle otworzyła swój pierwszy butik z kapeluszami w Paryżu. Kolejne zostały otwarte w Deauville 1913 r. oraz w Biarritz 1915 r.

Gabrielle Dorziat była jedną z pierwszych aktorek, która założyła kapelusz zaprojektowany przez Chanel. Źródło. https://www.portaildelamode.com/histoire-mode-chanel/

W 1918 roku młodziutka Coco przeprowadziła sie do paryskiego mieszkania przy Rue Cambon, gdzie znajduje się obecnie muzeum jej poświęcone.

Na parterze znajdował się butik, na pierwszym piętrze studio krawieckie a na drugim mieszkanie Coco Chanel.

http://www.bernardkproject.com/2018/03/paris-mon-paris.1er-arrondissement.html
31 Rue Cambon w Paryżu obecnie. Źródło http://www.bernardkproject.com/2018/03/paris-mon-paris.1er-arrondissement.html
Paryskie miszkanie Coco Chanel. Źródło https://modehot.com/brands/chanel/chanel-couture-coco-chanel-5/

W 1921 roku powstaje znany na całym świecie « Chanel N° 5 », którego nazwa wywodzi się z tego, że Chanel wybrała piątą próbkę perfum.

Rok 1935 jest rokiem szczytowej popularności Coco. Zatrudnia ona 4000 osób i jest właścicielką pięciu budynków na ulicy Cambon, gdzie znajdowało się jej mieszkanie.

Kolejna część historii Coco Chanel już niedługo!

Pozdrawiam,

Polka w Lyonie

 

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s