Bonjour,

zaczął się grudzień, niesiąc magiczny bo związany we Świętami Bożego Narodzenia.

Od ponad 3 lat mieszkam we Francji (ale ten czas szybko leci) i zwykle część świąt spędzaliśmy we Francji a część w Polsce.

W tym roku będzie trochę inaczej.

Jako, że w tym roku całe Święta spędzimy we Francji, chciałabym Wam trochę opowiedzieć jak to tutaj wygląda – a róźnic jest sporo szczególnie jeśli chodzi o Wigilię Bożego Narodzenia.

We Francji nie świętuje się niestety Świętego Mikołaja. Nie ma prezentów dla najmłodszych. Po prostu dzień jak co dzień.

Istnieją natomiast podobnie jak w Polsce tradycje adventowe wywodzące się z Niemiec XVI w. fr. l’Avent takie jak wieńce adwentowe fr. couronne de l’Avent. ze świecami symbolizującymi 4 niedziele oczekiwania na Boże Narodzenie.

 

Couronne de Noël.

We Francji podobnie jak w Polsce kupuje się lub wykonuje samemu kalendarze adwentowe, rozpowczechnione w Europie w połowie XXw, które wypełnione są czekoladkami lub upominkami, które sprawdzają szczególną radość najmłodszym.

https://www.lights4fun.fr/i/q/LL18019/calendrier-de-lavent-en-bois-rouge?&channel=ppc&gclid=Cj0KCQiAxZPgBRCmARIsAOrTHSZSVzlCqq8nD2Ktz_vgUd6oMd_-CrV5-t1c_gGjyMl2du9M4_BHF2EaAvOmEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
Kalendarz adwentowy.

Organizowane są również jarmartki świateczne fr.marché de Noël , z których jednym z najbardziej znanych są te odbywające się w Alzacji a przede wszystkim w Strasbourgu zwanym często stolicą jarmarków świątecznych. Moim marzeniem jest spędzenia weekendu właśnie w tym świątecznym Strasbourgu.

Źródło’ http://www.easy-alsace.com/nos-offres/pack-sejour-marche-de-noel

Z końcem listopada, poczatkiem grudnia galerie handlowe nabierają świątecznego charakteru – poniżej tegoroczne dekoracje w najbardziej znanym w Lyonie centrum handlowym – Part Dieu.

Dekoracje w Part Dieu, Lyon.
Dekoracje w Part Dieu, Lyon.

Francuska Wigilia nie ma praktycznie nic wspólnego z Polską.

Początkowo ciężko było mi się przyzwyczaić do francuskich tradycji.

O tym w kolejnym świątecznym wpisie!

Miłego tygodnia.

Polka w Lyonie