Pâques czyli Wielkanoc we Francji.

Bonjour,

we Francji mieszkam od ponad dwóch lat, ale będą to moje pierwsze Święta Wielkanocne spędzone we Francji. I tutaj już pierwsza niespodzianka – nasze danie na Niedzielę Wielkanocną to żabie udka… Spora zmiana w porównaniu z polskimi tradycjami…

Żabie udka. https://www.academiedugout.fr/recettes/cuisses-de-grenouille-a-la-creme-de-persil_7293_2

Wielkanoc we Francji nie jest obchodzona tak uroczyście jak w Polsce i dużo mniej jest wielkanocnych tradycji. Jest oczywiście Wielki Tydzień, uroczysta Msza Święta z procesją czy uroczyste świętowanie w gronie rodzinnym.

We Francji nie ma jednak święcenia pokarmów ani śniadania wielkanocnego. Nie ma też śmigusa-dyngusa czy malowania jajek.

W niedzielę wyrusza się z kolei na poszukiwanie czekoladowych niespodzianek wielkanocnych ukrytych w ogrodzie lub parku, ktore nazywane jest une chasse aux oeufs. W niedzielę organozowane są specjalne eventy dla dzieci.

Plakat.
Poszukiwanie czekoladowych smakołyków – la chasse aux oeufs.

Tradycja mówi o tym, że czekoladowe specjały zrzucane są przez dzwony, które zostały wysłane do Rzymu po błogosławieństwo i wracają na Wielkanoc, żeby ogłosić dobrą nowinę i obdarować dzieci czekoladowymi jajkami, dzwonami, zającami czy kurczakami.

Francuzi uwielbiają czekoladę. Sklepowe witryny uginają się od najróżniejszych czekoladowych specjałów a członkowie rodziny obdarowują się czekoladkami w Niedzielę Wielkanocną.

Witryna z czekoladowymi dziełami sztuki. https://www.jadisetgourmande.fr/plateau-de-chocolat-de-paques-taille-2-_r_158_i_1777.html

 

Czekoladki w prezencie. http://www.chocolat-weiss.fr/chocolat-de-paques
https://www.jadisetgourmande.fr/plateau-de-chocolat-de-paques-taille-2-_r_158_i_1777.html

Jeśli chodzi o dania to serwowana jest przede wszystkim pieczona jagnięcina, pasztety czy owoce morza – tak jak będzie też w moim przypadku czy foie gras podobnie jak na Boże Narodzenie.

Jagnięcina.

Posiłkom towarzyszą dobre wina i szampan a na deser podawane jest ciasto czekoladowe, ciasto z truskawkami nazywane charlotte aux fraises lub nid de Pâques, czyli ciasto kształtem przypominające gniazdo.

Charlotte aux fraises. https://www.recettegateaufacile.com/charlotte-aux-fraises/
http://www.marmiton.org/recettes/recette_nid-de-paques_27895.aspx
Nid de Pâques

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Joyeuses Pâques!

Polka w Lyonie

 

 

 

 

.

 

 

 


Jedna myśl w temacie “Pâques czyli Wielkanoc we Francji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s