Szukanie pracy we Francji – wskazówki.

Bonjour,

ponad miesiąc temu zaczęłam moją pierwszą pracę we Francji!

Poszukiwania zajęły mi ponad rok i był to jeden z trudniejszych okresów w moim życiu.

Ale nie poddałam się i w końcu udało się i jest super!

Teraz pracuję jako asystentka w rachunkowości (assistante comptable) – w dziedzinie, w której skończyłam studia w Polsce. Na razie mam kontrakt na czas określony na 6 miesięcy (CDD – un contrat à durée déterminée) z możliwością późniejszego zatrudnienia na czas nieokreślony (CDI – un contrat à durée indéterminée). Praca jak najbardziej mi odpowiada i do tego mam świetny, międzynarodowy zespół – mamy osoby z Rosji, Francji i Włoch.

Znajomość francuskiego była jednym z podstawowych kryteriów znalezienia pracy.

We Francji podobno jednym z ważniejszych (ale nie najważniejszym) czynników jest posiadanie kontaktów w branży. Tylko 30% ofert pojawia się on-line. Reszta krąży między znajomymi, w firmach, studentami określonej uczelni.

Mi osobiście udało się znaleźć pracę samodzielnie, więc ten wariant mimo wszystko też jest możliwy!

Jak to było w moim przypadku? Jak w końcu udało mi się znaleźć pracę w zawodzie?

1 Nauka języka – samodzielnie a najlepiej w szkole językowej

Po kilku miesiącach od przyjazdu do Francji zdałam sobie sprawę, że bez francuskiego ani rusz. Zdecydowałam się na kurs języka francuskiego w Alliance Française w Lyonie, o którym pisałam we wpisie Nauka języka francuskiego.

Było to pierwsze miejsce, w którym poznałam moich pierwszych znajomych w Lyonie. Były to osoby z różnych krajów, niektóre w trakcie studiów w Lyonie, inne tak jak ja już po studiach szukające pracy we Francji.

Wszyscy byliśmy w podobnej sytuacji – musieliśmy nauczyć się tego języka, żeby normalnie funkcjonować we Francji. Dzięki temu wzajemnie się motywowaliśmy a kontakt utrzymujemy do dzisiaj. Niektórzy z mojej grupy znaleźli juz pracę w róznych firmach.

2. Samodzielne załatwianie spraw administracyjnych

We Francji załatwienie kwestii administracyjnych, takich jak na przykład ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo trudne i czasochłonne.

Z drugiej strony to dobra lekcja tego jak samodzielnie radzić sobie na francuskiej ziemii.

3. Szkolenia, warsztaty.

Po przyjeździe warto zainteresować się wszelkiego rodzaju programami i szkoleniami, które proponują lokalne urzędy pracy takie jak Pôle EmploiMission Locale czy Apec.

Mi udało się skorzystać z bezpłatnego programu prowadzonego przez agencję coachingu zawodowego, podczas którego uczestniczyłam w spotkaniach i warsztatach, które pomogły mi w przygotowaniu CV i listu motywacyjnego, zapoznaniu się z funkcjonowaniem francuskiego rynku pracy i zdobyciu nowych kontaktów.

4. Zaniesienie osobiście CV do agencji interim

We Francji istnieje wiele agencji pracy tymczasowej (agence d’interim) specjalizujących się w różnych dziedzinach – warto odpowiadać na oferty zamieszczane na stronach agencji, ale polecam zaniesienie CV osobiście do agecji. Dzięki temu masz bezpośredni kontakt z pracownikami, którzy już na wstępie mogą Ci zaproponować oferty pracy.

5. Zarejestrowanie się na ogólnodostępnych stronach internetowych

Im bardziej jesteś widoczny/a – tym lepiej. Istnieje bardzo wiele portali rekrutacyjnych. Ja korzystałam z:

6. Zapisanie się do organizacji międzynarodowych

Polecam też wszelkiego rodzaju organizacje międzynarodowe. Ja osobiście należę do organizacji Inter Nations, gdzie poznałam wiele osób pochodzących z różnych krajów i które znajdowały się w podobnej sytuacji.

7. Zapisanie się na kursy doszkalające

Przeprowadzając się do obcego kraju warto przygotować się do pracy w określonym języku. Kursy doszkalające, chociaż często są płatne, pozwalają nie tylko na zdobycie nowego dyplomu, ale przede wszystkim na naukę specyficznego słownictwa, które będzie Ci potrzebne w pracy, a którego niekoniecznie nauczysz się podczas standardowego kursu językowego.

Ja skorzystałam z płatnego, rocznego kursu organizowanego przez francuską organizację o nazwie Cnam.

8. Motywacja

Kiedy po raz kolejny otrzymujesz negatywną odpowiedź, kiedy nie wiesz już co ze sobą zrobić i myślisz że szukanie nigdy się nie skończy…

Jednego dnia masz już wszystkiego dość, drugiego wstajesz i zdajesz sobie sprawę z tego, że stres Ci nie pomoże i znowu masz motywację do działania.

Przebywaj z pozytywnymi osobami, które Cię wspierają i pomagają znaleźć rozwiązanie.

Odrzucaj negatywne komentarze osób, które próbują Cie oceniać i krytykować.

Nie trać wiary w siebie. Dlaczego masz się czuć gorszy/a niż ktoś inny?

9. Selekcja informacji dostępnych w sieci 

Nie bierz do siebie wszystkiego, co przeczytasz na forach dotyczących emigracji, życia w obcym kraju, szukaniu pracy.

Każda historia jest inna. To, co sprawdziło się w przypadku jednej osoby niekoniecznie sprawdzi się w Twoim przypadku.

To, czy znajdziesz pracę w danym kraju nie zależy tylko i wyłącznie od tego, jakie studia skończyłaś/eś i to gdzie je skończyłaś/eś.

Sama się o tym przekonałam kiedy to na kolejnym z forów czytałam, że znalezienie pracy we Francji i do tego po studiach w Polsce graniczy z cudem. Nie było łatwo, sporo mi to zajęło ale w końcu się udało.

Nigdy nie trać motywacji i wiary w siebie, nawet jeśli wiele drzwi się przed Toba zamknęło. W końcu otworzą się te właściwe!

Pozdrawiam serdecznie!

Polka w Lyonie


6 myśli w temacie “Szukanie pracy we Francji – wskazówki.

  1. Dzięki za ten wpis i polecenie stron. Nie znałam wszystkich, o których napisałaś, a też jestem na etapie szukanie pracy po przyjeździe tutaj 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s