Kwalifakacje zdobyte w Polsce a system edukacji we Francji.

Bonjour!

Zapewne każdy, kto zdecydował się na wyjazd z Polski do Francji lub innego kraju, przynajmniej raz zadał sobie pytanie: czy z polskim dyplomem ukończenia studiów mogę bez problemu znaleźć pracę w obcym kraju?

We Francji kwestia edukacji i uznawania osiągnięć zdobytych poza granicami kraju to temat dosyć skomplikowany. Wynika to z tego, że francuski system i regulacje prawne w wielu kwestiach różnią się od polskich.

Francuski system edukacji:

Francuski system szkolnictwa do matury został ciekawie przedstawiony pod zamieszczonym linkiem. Ja skupię się na okresie od zdania matury.

enssup-sv
Francuski system uczelni wyższych. Źródło: pologne.campusfrance.org

We Francji bardzo ważna jest konkretna specjalizacja, dlatego istnieje bardzo wiele szkół kształcących w określonej dziedzinie. Tak naprawdę już na etapie szkoły średniej dobrze jest zdecydować  jaki zawód konkretnie chcesz wykonywać (w Polsce różnie z tym bywa).

Tak więc mamy do wyboru ( zgodnie ze schematem):

1.Studia medyczne (Santé):

 • Studia pielęgniarskie/ położnicze (Sage-femme) – 5 lat studiów
 • Medycyna : (Médicine) – do 6 lat studiów + 5 lat specjalizacji
 • Stomatologia (Dentaire) – 5/6 lat studiów + 3 lata specjalizacji
 • Farmacja (Pharmacie) – 4/5 lat studiów + 4 lata specjalizacji

2. Studia inżynierskie (Diplome d’ingenieur) – 5 lat studiów.

3. Studia licencjackie – 3 lata (Licence I,II,III) , studia magisterskie – 2 lata (Master I,II), Doktorat (Doctorat I,II,III) – 3 lata – podobnie jak w Polsce.

4. Studia uniwersyteckie w określonej specjalizacji (Licence professionnelle) – 2/3 lata studiów, po którym zdaje się egzamin zawodowy po czym można podjąć pracę w wybranej specjalizacji:

 • DEUST (diplôme d’études universitaires scientifiques et techniques) – dyplom w zakresie nauk scisłych.
 • DUT (diplôme universitaire de technologie) – dyplom w zakresie nauk technicznych.
 • BTS/BTSA (Le brevet de technicien supérieur/ Brevet de Technicien Supérieur Agricole) – dyplom w zakresie nauk technicznych / rolnictwa.

5. Prywatne szkoły wyższe (Grandes Ecoles de Commerce) w takich dziedzinach jak: handel i zarządzanie (Commerce gestion), nauki polityczne (IEP- les instituts d’etudes politiques), studia techniczne (Ingénieurs), studia weterynaryjne (Vétérinaires).

Po studiach na prywatnej uczelni – trochę odmiennie niż w Polsce, dużo łatwiej znajduje się pracę. Koszt studiowania jest jednak bardzo wysoki i w zależności od miasta i uczelni wynosi między 5 000 – 14 000 euro rocznie! Często płaci się jednak nie tylko za edukację, alę również za dostęp do sieci kontaktów, które mogą pomóc w znalezieniu pracy.

6. Dyplomy typowo związane z zarządzaniem i rachunkowością (Compta-Gestion) – od 3 do 8 lat.

7.  Studia z zakresu sztuki i architektury (Arts, Beaux-Arts, Architecture) – od 2 do 8 lat. 

We Francji koszty zapisania się na uczelnie publiczne są określone przez państwo. W roku akademickim 2015-2016 roczne koszta zostały ustalone na:

 • 184 euro na studiach licencjackich
 • 256 euro na studiach master
 • 391 euro na studiach doktoranckich
 • 610 euro dla studentów uczelni technicznych

Na francuskich uczelniach super jest to, że w większości przypadków, w celu zaliczenia studiów, studenci zobowiazani są odbyć staż trwający od 6 do 12 miesięcy. Mają także opcję wyboru studiów en alternance, która łączy naukę ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego (przykładowo: student spędza 3 tygodnie miesięcznie na uczelni a tydzień w firmie). Pozwala to na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, co bardzo ułatwia późniejsze szukanie pracy.

Po zapoznaniu się z francuskim systemem eduacji, pewnie zadajesz sobie pytanie (podobnie jak ja): co zrobić w sytuacji kiedy ukończyłaś/eś studia w Polsce a chciałabyś/chciałbyś pracować we Francji?

Idealnym rozwiązaniem byłoby oczywiście podjęcie studiów w kraju, w którym decydujesz się zamieszkać. Życie pisze jednak różne scenariusze i często jest tak, że nie masz takiego wyboru i musisz dostosować się do sytuacji.

Tak właśnie jest w mojej sytuacji. Zaraz po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, zdecydowałam się na przeprowadzkę do Francji. Wybór ten, tak jak pisałam w postach Początki emigracji oraz Moja francuska historia – pierwsze spotkanie, wynikał ze względów osobistych.

Początkowo, mając świadomość, że w Polsce miałam szanse na znalezienie ciekawej pracy a we Francji czeka mnie sporo wysiłku, żeby wszelkie kwalifikacje udowodnić, dokonać tłumaczeń dyplomów, sprawdzić czy moje studia są uznawane na jednakowych zasadach we Francji, nie ukrywam – trochę się załamałam.

Zdecydowałam jednak, że podejmę to wyzwanie. Obecnie, jestem na etapie poszukiwania pracy w zdobytym w Polsce zawodzie. Dodatkowo od pażdziernika rozpocznę naukę we francuskiej organizacji o nazwie CNAM (Conservatoire National des Arts et Métiers), gdzie w ciągu roku będę przygotowywać się do zdania certyfikatu w controllingu (certificat de compétence en contrôle de gestion). Mam nadzieję, że zdobycie francuskiego certyfikatu pomoże mi w uzupełnieniu polskiego dyplomu i znalezieniu pierwszej pracy we Francji.

Jak każda z osób emigrujących do Francji zdaję sobię sprawę, że z dyplomem zdobytym za granicą początkowo nie jest  łatwo odnaleźć się na obcym rynku pracy. Myślę jednak, że ważna jest motywacja, wiara we własne umiejetności, doświadczenie zawodowe oraz chęć poszerzania własnych horyzontów.

W przypadku niektórych zawodów, takich jak na przykład: pielęgniarka, architekt, stomatolog, prawnik, psychoterapeuta czy przewodnik turystyczny, wymagane jest uzyskanie ekwiwalentu dyplomu zgodnie z francuskimi przepisami i wytycznymi. Listę zawodów znalazłam na stronie UE (Alfabetyczna lista zawodów regulowanych we Francji).

Pozdrawiam serdecznie!

Polka w Lyonie

 

 


3 myśli w temacie “Kwalifakacje zdobyte w Polsce a system edukacji we Francji.

 1. Francja jest nietypowym krajem, w którym administracja jest bardziej elitarnym kierunkiem niż prawo. Wszystko ze względu na to, że administrację można studiować na Grande Ecole (a przecież nie ma we Francji nic bardziej elitarnego), natomiast prawo to kierunek przypisany „zwyczajnym” uniwersytetom.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tak to niestety wygląda we Francji. Ja podczas Erasmusa przez 6 miesięcy studiowałam na Grande Ecole i poziom nauczania jest znacząco niższy niż na naszych publicznych uczelniach, Miałam do czynienia ze studentami, którzy zajęcia spędzali na graniu w gry komputerowe a na egzaminy przynosili kalkulatory z zakodowanymi rozwiązaniami.. ale wedle francuskiej zasady płacisz-to masz! pozdrawiam 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s